Svoboda v interiéru

Když vidím klienty u nás v showroomu, jak jim září oči, tak mi srdce zaplesá. A když mi řeknou, že je ta nádhera kolem nabíjí a dává jim inspiraci, pak vím, že naše cesta k tomu, abychom lidem pomáhali vytvářet ten jejich jedinečný domov, je ta správná a má smysl.

Často se mi svěřujete, že už ‚něco takového‘ na trhu chybělo. Místo, co nevypadá jako velký známý obchoďák. Místo, co vám ukáže jak si hrát a kombinovat v interiéru. Místo, které vám ukáže, že i různé styly se dají krásně kombinovat a zapadají do sebe jako puzzle.

Když jsem žila v Anglii, tak jsem milovala prolézat antiques, blešáky, malé nezávislé obchůdky a concept stores s bytovými doplňky a nábytkem. Tam jsem cítila, že ukořistím něco opravdu unikátního z čehož se budu těšit ještě dlouhou dobu, ne-li celý život. Šlo nejen o příjemný zážitek z nakupování, ale hlavně o skvělou inspiraci a pocit, že mám něco jiného než ostatní. Prostě to nebyl ‚jen obchod‘.

A není náhoda, že při velkém stěhování zpět do mé rodné země jsem si s sebou vezla svůj anglický domov. Každopádně, Anglie pro mne byla velkou inspirací v ohledu, jak si lidé svůj domov po celý život utváří, kousek po kousku a více uvědoměle. V jejich domovech jsem cítila, že mají vtištěny emoce, vzpomínky a charakter během všech těch let. A tam jsem objevila eklektický styl.

Co je vlastně eklektický styl v interiéru?

Eklektický styl je hlavně o harmonii a spojování různorodých stylů, textur, kontrastních barev v jednotný a vkusný celek. Zaslouží si také velkou pozornost právě díky svobodě, experimentování a hře, kterou s sebou přináší.

Protože jsem příznivkyně eklektismu všeobecně, tak bych ráda sdílela alespoň nějaké základní tipy pro ty z vás, kteří se touto cestou svobody budete chtít pustit. Další řádky, které budete číst by vás však měli jen inspirovat a nemusíte jimi být okleštěni.

1/ Vyberte si paletu odstínů okolo kterých budete dekorovat

Aby to nevypadalo hned divoce, tak na začátku doporučuji vybrat jeden neutrální odstín a jeden kontrastní. Vyberte barvu, která vás baví, kterou máte rádi, avšak mějte na paměti velikost pokoje. Všeobecně platí – větší pokoj může pojmout tmavou barvu, menší pokoj spíše světlé a neutrální odstíny.

 2/ Čistá stěna je jednodušší pro umístění dekorací

Vymalovaná stěna je pro umístění různorodých dekorů jednodušší než na tapetu se vzory. Nemusíte mít jen bílou stěnu, je možno mít tmavou, nebo světlou v různých barevných odstínech. Tmavší barvy dodávají teplo a hloubku, světlé pak zvětší prostor a více zviditelní dekorace.

3/ Hrejte si se vzory a materiály

Zde je eklektický styl opravdu výjimečný a proto se nebojte a hrejte si. U doplňků jako jsou polštáře, deky, závěsy, tapety, koberce, sedačky apod. zkoušejte kombinovat a nebojte se i výraznějších vzorů. Pokračujte v podobných tónech, které jste si určili jako hlavní paletu odstínů, avšak nebojte se je narušit kombinacemi, které nemusí jít na první pohled dohromady.

To stejné platí také u materiálů. Zkuste zkombinovat hladký a měkký s drsným rustikálním povrchem. Jako příklad uvedu elegantní sametovou sedačku s polštáři vedle moderního rustikálního stolku. Budete překvapeni jak to jde dohromady! Nezapomeňte, váš domov je jako kanvas a jedině vy jej uděláte zajímavým, líbivým a unikátním.

4/ Kombinujte různé styly nábytku

Další hrou je kombinace různorodých stylů nábytku a věřte, tohoto se všichni bojíme nejvíc. Stolek po babičce, elegantní pohovka, moderní zrcadlo a rustikální komoda? To ne, to nemůže jít dohromady. Ale může a dokonce si vytvoříte něco opravdu hodnotného, jedinečného a nadčasového. Věřte mi, můžete kombinovat staré s novým, moderní s klasickým. Využijte toho, co již máte doma a přineste jen nový kontrast.

5/ Stěna jako galerie

Obrázky nám dávají představivost a inspiraci, fotky zase uchovávají vzpomínky a proč je držet v albu, nebo ještě hůř v počítači. Vytvořte si z nich stěnu, takovou mini galerii.

Promyslete si v jaké barevné paletě půjdete, jak u rámů, tak u plakátů a fotek. Kombinujte různě velké rámy, z různých materiálů jako kov, nebo dřevo. Staré rámy (zajděte na blešák) s novými. Doporučuji umístit na jednolitě vymalovanou stěnu, aby to mělo ten správný efekt.

6/ Objekt zájmu

Tento objekt by měl být výrazný, zajímavý a měl by přitahovat pozornost všech a hned, když do pokoje vstoupí. Stačí jeden takový kousek dekorace, či nábytku. Může to být obraz, atypické zrcadlo, designové světlo apod.

7/ Pozor na přílišný chaos

I v eklektickém stylu platí, že méně je více. Vše by mělo mít své místo a smysl. Nepřeplňujte pokoj příliš velkým množstvím dekorací. Doporučuji dělat změnu postupně, tak máte dostatek času si na styl, který tvoříte zvykat a postupně jej dolaďovat.

A jaká je rada na závěr?

Držte se toho, co vám dělá radost. Tvořte domov, ve kterém se vám bude hezky žít. Domov, ve kterém budete milovat každičký detail a hlavně bude odrážet vaši osobnost. Popusťte svou fantazii, osvoboďte se a hrejte si při experimentování. A nezapomeňte v CO.DE coffee & design vám vždy rádi poradíme s výběrem.

Krásný den!


 

Markéta 

Spoluzakladatelka konceptu CO.DE coffee & design na Praze 3 a milovnice interiérového designu. 


Komentáře

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.