Čím se vyznačuje stále oblíbenější industriální styl v interiéru?

Industriální styl se inspiruje průmyslovým designem z 19. a 20. století a je charakteristickým používáním kovových, betonových a dřevěných prvků, často s hrubšími povrchy, odhalenými spoji a povrchy. Jeho vzorem jsou například skladové prostory, historické továrny a průmyslové budovy, které byly přetvořeny na moderní bydlení nebo kancelářské prostory. Nábytek a bytové doplňky jako např. industriální stoly, skříně, židle, komody, police nebo světla z tohoto prostředí čerpají.

Klíčové elementy industriálního stylu

Otevřený prostor

V průmyslovém bytovém designu byly interiérové ​​stěny víceméně volitelné v prvních půdních přestavbách, takže zůstal velký otevřený prostor bez definující struktury. Prostor se tedy vymezoval pomocí nábytku a dalších bytových doplňků: kuchyňskou linku vymezovaly kuchyňské skříňky a spotřebiče, postel a úložné police byly ložnicí a pohovky a židle tvořily prostor pro zábavu. Strategické umístění koberců a jiných podlahových krytin pomohlo naznačit různé oblasti domova. Jakékoli vnitřní bariéry byly obvykle dočasné zástěny nebo rolovací stěny, které bylo možné umístit tam, kde bylo potřeba.

  

Odhalené struktury a další elementy v budově

Protože bylo nákladné zabudovat nebo zakrýt to, co zbylo z průmyslové výroby nebo továrny, jako jsou trubky a potrubí, byly ponechány na místě a staly se určujícím prvkem stylu. Také neomítnuté cihlové zdi, stropní trámy a betonové nebo dřevěné podlahy byly zachovány jako připomínka původního účelu budovy. 

  

Kov a dřevo

Kov a dřevo jsou dva materiály, které zbydou poté, co podnik opustí svůj industriální prostor, a staly se tak nedílnou součástí průmyslového stylu. Žádný jiný styl není tak silně ztotožněn s kovovými prvky. Dřevo dodává teplo a texturu, zatímco kov je elegantní a moderní.

V současné výrobě industriálního nábytku a doplňků se dbá na zachování originálnosti prvků a proto se mnohdy používá dřevo ze starých zbořených továren, trámů a podlah. V industriálním stylu se proto často setkáte s nábytkem vyrobeným z udržitelných materiálů. 

Používají se hrubé povrchy a struktury, různorodá patina dřeva a kovu s odhalenými spoji jednotlivých částí nábytku (stoly, skříně, židle, police, regály). Nechybějí také typické kovové úchyty a nohy stolů či využití betonu při výrobě polic a ostatních bytových doplňků.

  

Neutrální barvy

V souladu s jednoduchou estetikou industriálního stylu, barevná paleta inklinuje spíše k teplým neutrálním odstínům. Teplé barvy, jako je hnědá, okrová až do oranžova, zjemňují industriální okraj, aby byl prostor útulnější a neutrální tóny neodvádějí pozornost od exponovaných prvků.

  

Dnešní vývoj industriálního stylu

Industriální styl je v dnešní době oblíbený i v jiných obytných prostorech než jen ve skladech předělaných na lofty. Účelové budovy, které napodobují autentické lofty lze nalézt ve většině měst a mnoho prvků industriálního stylu si prošlo cestu do jiného, ​​tradičnějšího bydlení.

    

Jak si zařídit standardní byt v industriálním stylu?

Přidáním několika charakteristických prvků industriálního stylu si industriální styl můžete snadno vnést do vašeho domova a nemusíte mít loftový prostor.

Industriální styl nejlépe funguje v otevřeném prostoru, proto odstraňte všechny nepodstatné prvky. Pokud renovujete, zvažte použití materiálů v průmyslovém stylu, jako jsou zdi z cihel, betonové podlahy a trámy. Nechte neopracované syrové hrany a zdi mluvit samy za sebe.

Nábytek a doplňky by měly zdůrazňovat primární materiály tohoto stylu: dřevo a kov s čistými a přehlednými liniemi. Hledejte nábytek a doplňky, které kombinují tyto dva základní materiály jedinečným způsobem. Dokonce i s malými doplňky jako jsou svítidla v industriálním stylu, nástěnné umění a kovové akcenty na dřevěném nábytku, můžete tento styl skvěle doplnit.

    

V současné době se do popředí dostává tzv. Modern industrial v kombinaci s modern rustic stylem, který se lehce opírá o tradiční industriální styl, ale je více použitelný do dnešních klasických interiérů, kdy dochází ke kombinaci industriálního nábytku s přírodními materiály a měkčími materiály v zemitých a teplých tónech u textilií a dekorací. Je více útulný a nepotřebuje takové prostorové rozpětí jako tradiční industriální styl. Držte se však pravidla, že méně je více.  

  

Není potřeba volit vše industriální, proto se nebojte kombinovat také s moderními prvky jako jsou kožené židle a svítidla, které doplníte o pořádný kus dřeva u polic nebo rustikálního stolu. 

V industriálním interiéru velmi dobře zapadne kůže ať už v podobě sedačky nebo koberce.

Tak jak vás industriální styl oslovil? Pustíte se do toho? S námi to půjde hravě!


Komentáře

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.