Proč si pořídit domů ratanová svítidla?

Dnes vám představím ratanová svítidla, která najdete nejen u nás na e-shopu, ale můžete si je také přijít osahat do naší kamenné prodejny. 

Ratanová svítidla jsou vděčným bytovým doplňkem a investicí z hlediska designu nejen do interiérových prostor, ale také do exteriéru se stříškou, jako je terasa nebo zimní zahrada.  Ratanová svítidla jsou elegantní a nadčasová a pokud vyberete výrobce, který si zakládá na kvalitním výpletu, designu a materiálu, pak rozhodně doporučuji jejich pořízení.

U nás v obchodě máme svítidla od holandského výrobce Raw Materials a ti rozhodně tohle vše splňují. Dokud jsem neviděla jejich ratanová světla, tak jsem moc příznivce ratanu nebyla. Neviděla jsem totiž do té doby světla, která bych použila u projektů do modernějších prostor, kde bych chtěla vyzdvihnout eleganci ve spojení s tímto přírodním materiálem. 

Proč si vybrat ratanová svítidla u nás? 

Útulná atmosféra

Tato ratanová světla vnesou do prostoru příjemnou a útulnou atmosféru a to téměř instantně. Je to právě díky výpletu, který zajistí, že při rozsvícení vytváří světlo příjemnou malbu (stíny) na stěnách.

Sofistikovaný design

Jejich design působí lehce a velmi elegantně díky tvarům jejich výpletu, textilnímu káblu a kovovému krytu. Svítidla mají rovnoměrné oblé tvary, jednolitý kvalitní úplet a pevnou kovovou strukturu. Nepůsobí tedy až příliš rustikálně. Jejich kousky jsou prostě sofistikovanější než ty, které většinou vídám u jiných výrobců z tohoto materiálu a proto jsme je vybrali právě k nám do obchodu.  

Ruční výroba

Výroba těchto svítidel probíhá ručně ve specializovaných dílnách k tomu určeným. Ruční výplet je dovednost, která se předává z generace na generaci a je nutno ji docenit. 

Barevné variace

Přírodní ratan má variace v zabarvení. Tím, že je to přírodní materiál, není bělený, tak u přírodního ratanu najdete jemné barevné odchylky, to však jen podtrhuje unikátnost tohoto materiálu a tyto skvěle zapadnou do přírodně laděných interiérů - skandinávských, moderních urbanistických, boho. Vyrábí však také svítidla v barveném černém ratanu, která mají jednolitou černou barvu a ty podtrhnou skvěle elegantně lazený interiér.

Udržitelnost

V neposlední řadě, ratan se řadí mezi ekologické materiály, což je dnes velmi aktuální téma. Féroví výrobci hledají možnosti udržitelnějších materiálů a ratan mezi ně rozhodně patří. Ratan je čistě přírodní zdroj. Je to dlouhá liána, která dorůstá až do délky 100m. Roste rychle, tzn. že je ratan rychle obnovitelným přírodním zdrojem. V porovnání s jinými materiály, jako je dřevo nebo kovy, vyžaduje ratan při zpracování méně energie. Ratan je často zpracováván ručně, což snižuje také potřebu těžkého průmyslového vybavení a energie potřebné pro jeho výrobu. Jako přírodní materiál je ratan plně biologicky rozložitelný, což znamená, že se po své životnosti může bezpečně vrátit do přírody bez vytváření dlouhodobého odpadu nebo znečištění.

Sociální faktor

Důležitým faktorem je také sociální otázka. Sklizeň ratanu často poskytuje důležitý zdroj příjmů pro místní komunity v tropických oblastech. Podporou udržitelné produkce a obchodu s ratanem mohou být podpořeny tyto komunity, což může vést k lepší ochraně místních ekosystémů a podpoře sociálního rozvoje. Jako přírodní materiál je ratan navíc plně biologicky rozložitelný, což znamená, že se po své životnosti může bezpečně vrátit do přírody bez vytváření dlouhodobého odpadu nebo znečištění.

Na co myslet a dát si pozor při výběru ratanových svítidel? 

Na trhu je mnoho ratanových svítidel a věřte mi, že jsou v nich rozdíly. Ten hlavní rozdíl je v ceně produktu a většinou to má své opodstatnění. Není ratan jako ratan. Závisí to na kvalitě materiálu i jeho zpracování, takže na to pozor. Ratan je odolný a velmi trvanlivý materiál, pokud však splňuje předpoklady, které jsem popsala výše. Sáhněte si na materiál, potěžkejte světlo a podívejte se zblízka na výplet. Uvidíte rozdíly a to se většinou promítne i v ceně.

Vyberte si takové světlo, které zapadne nejlíp do vašeho interiéru, co se do velikosti, tvaru a celkového designu úpletu týče. Také zvolte barvu, která půjde například s barvou vašeho stolu, židlí. V otevřených prostorech také se sedačkou. Jste spíše světlý nebo tmavý tým? 

Popřemýšlejte také jak máte vysoké stropy, jestli velké svítidlo, co do výšky, bude správnou volbou pro vás. Nebo zda máte zvolit spíše svítidlo delší do šířky. 

Rozptyl světla je taktéž důležitý. U tohoto se zaměřte na tloušťku ratanu a hustotu výpletu. Menší hustota  vám zajistí větší rozptyl světla, větší hustota úpletu naopak více přímého světla. 

Můj tip na závěr

U našich ratanových světel doporučujeme Edisonovu žárovku, která dodá těmto světlům a celému vašemu prostoru naprosto kouzelnou a útulnou atmosféru, která navodí příjemnou relaxaci. 

Ratanová svítidla jsou dobrou investicí do vašeho interiéru a také ekologickou volbou. U jejich výběru je jen nutno zvážit vaše očekávání, potřeby a možnosti.

Těšíme se na vás u nás v kamenné prodejně na Husitské 51, Praha 3 nebo online na e-shopu www.code-concept.cz, kde najdete celou kolekci. 

Vaše Markéta 

 

 


Comments

Please note, comments must be approved before they are published

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.